Tibetas olimpiskās spēles

17. marts, 2008 at 3:46 pēcpusdienā Komentēt

Saprast, kas īsti notiek Tibetā, vēl joprojām īsti nevar. Vakar visas dienas garumā varēja lasīt pretrunīgas ziņas, ka paralēli karaspēka ievešanai Tibetas galvaspilsētā Lhasā, dzīve tur esot atgriezusies “normālā gultnē”. noolym.jpgCiti ziņu avoti deva signālus par šāvieniem pilsētā, bet šodien var lasīt detalizētus aprakstus kā tur tiek ieviesta kārtība. Būtiskākais jautājums šobrīd ir nevis “vai Ķīna pārtrauks nemierus”, bet gan “kādā veidā tas notiks”. Par nekādu demokrātiju Ķīnā, acīmredzot, var nesapņot. Youtube (pēc tam, kad tur parādījās video no Tibetas) Ķīnas varas iestādes ir nobloķējušas, bet Lhasā žurnālistu klātbūtne ir galīgi nevēlama.

The Times šodien ziņo, ka Ķīnas armijas karavīri demonstratīvi pa Lhasas ielām esot dzinuši vairākus desmitus rokudzelžos saslēgtus cilvēkus, kas ir arestēti par piedalīšanos nemieros. Tas notika īsi pirms Ķīnas valdības izteiktā galīgā termiņa, kad demonstrantiem bija iespēja brīvprātīgi padoties varas iestādēm, iztecēšanas. Pa pilsētas galvenajām ielām brauca kravas mašīnas un apmēram 40 abu dzimumu cilvēki, saslēgti rokudzelžos. Aiz katra apcietinātā gāja kareivis, kas turēja arestantu aiz kakla, lai tas ietu ar nodurtu galvu. Paralēli caur skaļruņiem kareivji atskaņoja aicinājumus nemierniekiem padoties. Tai pat laikā Ķīnas drošības dienestu darbinieki pārmeklēja visas, bez izņēmumiem, mājas, meklējot demonstrantus. Ja kāds iedzīvotājs nevarēja uzrādīt personu apliecinošus dokumentus, sekoja tūlītējs arests.

Ķīnas varas iestādes, protams, visos nemieros vaino Dalailamu. Tā ziņo aģentūra “Xinhua”, kura atsaucas uz vietējās valdības paziņojumu. Šajā paziņojumā ir teikts, ka ĶTR Tibetas autonomā apgabala vadības rīcībā ir pietiekami pierādījumi, kas liecina, ka sabotāžu Lhasā ir organizējusi Dalailamas grupa.

Krievijas Ārlietu ministrija tikmēr ir nākusi klajā ar paziņojumu, kurā tā aicina nepolitizēt nemierus Ķīnas Tibetā, sakarā ar vasaras Olimpisko spēļu norisi. Ļoti labs aicinājums – nepolitizēt politiskus nemierus.

Par olimpiskajām spēlēm, it sevišķi par to boikotēšanu runājot, pats Dalailama ir aicinājis tās neboikotēt, taču jautājums paliek atklāts. Tibetas nemieri vēljoprojām ir lieliska iespēja Ķīnai parādīt, ka variācija par Pekinas olimpisko spēļu logotipa rašanos ir slikts un nepamatots humors. Vairāk vai mazāk ir skaidrs, ka neviena valsts šīs spēles neboikotēs (ja vien nenotiks pamatīga asinsizliešana), kaut vai dēļ Ķīnas ekonomiskās ietekmes pasaulē, līdz ar to atliek jautājums par individuālajiem sportistiem.

Īsa informācija par Tibetas problēmu

Tibetas neatkarības problēma ir viena no visasākajām, ar kurām nākas saskarties Ķīnai. Pekina turpina uzstāt, ka Tibeta ir Ķīnas vēsturiskā sastāvdaļa, kamēr Tibeta turpina tiekties pēc neatkarības.  Tibeta tika okupēta 1950. gadā, bet 16. Dalailama savā dzimtenē nodzīvoja līdz 1959. gadam, kad reģionā izcēlās sacelšanās pret Ķīnas karaspēka klātbūtni. Kopš tā laika Dalailama kopā ar 150 tūkstošiem citu tibetiešu dzīvo Indijā, tur bāzējas arī Tibetas trimdas valdība, kas cīnās par reģiona neatkarību, taču uzsver, ka šis mērķis ir jāpanāk tikai mierīgā ceļā. Ķīnas varasiestādes Dalailamu uzskata par “separātistu, kurš cenšas atdalīt Tibetu no tās dzimtenes” un ir izvēlējušās savu Tibetas garīgo līderi.

Advertisements

Entry filed under: Ķīna. Tags: , , .

“Futbola” jaunumi 16. marts Krievijas TV

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Pierakstīties uz RSS

Saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!

Kalendārs

marts 2008
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
« Feb   Apr »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Fīdi

Citi

W3Counter Web Stats
counter
Directory of Politics Blogs

%d bloggers like this: