Kosovas upuri

18. marts, 2008 at 12:22 pēcpusdienā 3 komentāri

Kosova sāk atgūties no visaptverošā neatkarības pasludināšanas reiboņa un sāk sadurties ar vairākām problēmām, kuras tagad tai būs jārisina. Vienas problēmas vārds ir Mitrovica. Otra problēma, kas nav tik atklāta, bet ilgtermiņā tai būs izšķirošas sekas šīs valsts pastāvēšanā, ir republikas starptautiskā atzīšana, proti, tā knapi kust uz priekšu.

Runājot par Mitrovici – tā ir 60 000 iedzīvotāju liela pilsēta, kurai pa vidu tek upe. Upes vienā krastā dzīvo serbi, otrā krastā – Kosovas albāņi. 14. martā vairāki simti Mitrovices serbu uzbruka ANO misijas pārvaldītajai tiesas ēkai, kurā strādāja albāņu tiesneši.  Pāris dienas vēlāk ANO un KFOR spēki nolēma ēku atkarot, bet tas izraisīja masu nemierus, sadursmes starp serbiem un starptautiskajiem miera uzturētājiem. Rezultātā cieta vairāk kā 150 cilvēku, no kuriem vismaz 80 bija mierīgie iedzīvotāji. Šo statistiku papildina ziņas par masu arestiem serbu vidū. Šonakt ir atzīmēts arī pirmais upuris – kāds ukraiņu miera uzturētājs.

Tas viss arvien vairāk sāk izskatīties pēc centieniem izvākt visus serbus no Kosovas, turklāt sākumā panākt, ka viņi paši aizbrauc prom, bet ja nebrauks, tad piespiest viņus to izdarīt. Divu iemeslu dēļ: viņi ir serbi un viņi Kosovai traucē.

Kas attiecas uz Kosovas starptautisko atzīšanu, tad šis process pašlaik ir ļoti lēns. Kosovu ir atzinušas 28. valstis, taču saraksts ar tām valstīm, kas negrasās Kosovas neatkarību atzīt, ir krietni garāks. Šādā situācijā šai valstij lielu cerību uz ilgstošu pastāvēšanu nav – tā nevarēs normāli iekļauties nevienā starptautiskajā organizācijā, nav skaidrs Eiropas Savienības un Kosovas attiecību statuss, un galvenais – nav skaidrs, no kādiem līdzekļiem šī jaunā valsts dzīvos.

Latvija ir Kosovas neatkarību atzinusi. Te rodas jautājums: uz kādiem politiskiem kritērijiem ir balstīts šis lēmums, ja Kosovas situācija nekādā aspektā nav samērojama ar Latvijas situāciju 90to gadu sākumā? Vai vispār šim lēmumam ir kāds pamatojums, jeb šis jautājums ir pieņemts pēc principa “ja jau visi, tad mēs arī”? Ministrs Riekstiņš toreiz norādīja, ka: «Latvija augstu vērtē Asamblejas deklarācijā iekļautos principus, kas ir būtiski demokrātiskai sabiedrībai. Tādi principi kā stabilitāte, ekonomiskā izaugsme, drošība, cilvēktiesības, minoritāšu aizsardzība un reliģiskā un kultūras mantojuma neaizskaramība ir pamatelementi, uz kuriem jāveido Kosovas nākotne». Ja kritēriji ir šādi, tad Latvijai ir steigšus jāatzīst vēl pāris de facto valstiski veidojumi: Abhāzija, Dienvidosetija, Piedņestra, Čečenijas republika Ičkērija, Kurdistāna, Kašmira un vēl visi pārējie, kas savās neatkarības deklarācijās ir uzsvēruši savus cēlos mērķus veidot demokrātisku sabiedrību ar visiem tās atribūtiem, neņemot vērā reālās iespējas kaut vienu no šiem mērķiem īstenot dzīvē.

Advertisements

Entry filed under: random. Tags: .

16. marts Krievijas TV Centīsies uzlabot Lukašenko tēlu

3 komentāri Add your own

  • 1. asmo  |  18. marts, 2008 plkst. 1:00 pēcpusdienā

    Nu šeit ir skaidri redzama Rietumu demokrātijas divkosība, kas patiesībā demokrātijas aizsegu izmanto savu interešu lobēšanā.

  • 2. Māris  |  18. marts, 2008 plkst. 1:02 pēcpusdienā

    Jā, sāk tā dīvaini izskatīties. ASV skaidrs – vēl viens satelīts stratēģiskā vietā. Ļoti labi! Bet Eiropa…Nenovērtēja situāciju. Bet par demokrātiju kā aizsegu interešu lobēšanai man liekas par stipru teikts. te vienkārši pārsteidzās.

  • 3. asmo  |  18. marts, 2008 plkst. 2:40 pēcpusdienā

    Domātu, ka nepārsteidzās, valstis kurās pašās ir lielas minoritātes, Spānija, nekad neatzīs šādu sadrumstalošanos. Tas šādās valstīs palielina spriedzi. Piemēram, Turcija, neviens tak nesaka rietumos, ka kurdiem pienāktos sava valsts, bet pēc loģikas pienākas. ASV piever acis, jo viņiem Turcija vajadzīga kā draugs, ES ar Turciju ir laba tirdzniecības bilance, tas viss kopā rada Kurdistānai nē.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Pierakstīties uz RSS

Saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!

Kalendārs

marts 2008
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
« Feb   Apr »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Fīdi

Citi

W3Counter Web Stats
counter
Directory of Politics Blogs

%d bloggers like this: