Dažiem nāksies uzgaidīt

3. aprīlis, 2008 at 3:39 pēcpusdienā Komentēt

jushenko_bush.jpg

NATO samitā Bukarestē nav pieņemts lēmums par Ukrainas un Gruzijas pievienošanos Rīcības plānam dalībai NATO, taču ir dotas garantijas par šo valstu iestāšanos NATO pārskatāmā nākotnē. Formāli sanāk, ka ASV prezidentam Džordžam Bušam nav izdevies pārliecināt pārējos alianses dalībniekus par šo valstu uzņemšanas nepieciešamību NATO, tomēr pasludinot samita noslēgumu, NATO ģenerālsekretārs Shēfers paziņoja, ka Ukrainas un Gruzijas dalība NATO ir atrisināts jautājums: “Uraina nav saņēmusi uzaicinājumu pievienoties Rīcības plānam. Tomēr valstu vadītāji ir pieņēmuši lēmumu par intensīvu politisko konsultāciju augstākajā līmenī sākšanu ar Gruzijas un Ukrainas valdībām, lai atrisinātu jautājumus, kas ir palikuši līdz pārejai uz Rīcības plāna izpildīšanu”.

Ukrainas prezidents Viktors Juščenko tikmēr ir pieprasījis, lai samita beigu deklarācijā tiktu norādīts konkrēts datums, kad Ukraina pievienosies Rīcības plānam – 2008. gada decembris vai 2009. gada pavasaris. Pretējā gadījumā Juščenko draud pamest samitu. Gruzija tikmēr ir apvainojusi Krieviju tajā, ka jautājums par Gruzijas uzņemšanu ir atlikts.

Kuras valstis kā balsoja?

ASV pozīciju atbalstīja galvenokārt NATO nesen uzņemtās austrumeiropas valstis, tostarp arī Latvija, atbalstu izteica arī Kanāda. To valstu saraksts, kas Buša pozīcijai nepiekrita ir krietni garāks: Vācija, Francija, Spānija, Lielbritānija, Itālija, Beļģija, Nīderlande un Luksemburga.

Uzņemtās valstis un Maķedonijas gadījums.

Otrs svarīgais jautājums, par kuru bija jālemj – jaunu valstu uzņemšana NATO. Horvātija un Albānija tika uzņemtas, taču Maķedonija saņēma atteikumu valsts nosaukuma dēļ. Pret Maķedonijas uzņemšanu nobalsoja tikai Grieķija, bet ar to ir pietiekami – lēmumi par jaunu dalībvalstu uzņemšanu tiek pieņemti vienbalsīgi.

Lieta ir tāda, ka Grieķija jau pusotru gadu desmitu pieprasa, lai Maķedonija nomainītu savu nosaukumu uz citu, jo tā saucās viens no Grieķijas apgabaliem. Atēnās ir bažas, ka Maķedonija citādā gadījumā var izvirzīt teritoriālas pretenzijas pret Grieķiju. Atēnu pārstāvis Bukarestē paziņoja, ka nav loģiski, ka aliansē tiek uzņemta valsts, kurai nav atrisināti principiāli jautājumi ar esošu dalībvalsti. Paši grieķi ir paziņojuši, ka viņu pozīciju ir atbalstījusi Francija, Itālija un Spānija, kaut gan to apstiprinošu paziņojumu no šīm valstīm nav bijis.

Ziņu sižets par tēmu no RussiaToday:

Bilde no NY Times

Par Krievijas paziņojumiem samita noslēguma deklarācijas sakarā būs atsevišķs raksts, lai arī nostāja ir redzama jau sižetā.

Advertisements

Entry filed under: NATO. Tags: , , .

Krievijas Pirmā kanāla sižets par nepilsoņiem Latvijā Putins piedraudējis anektēt daļu Ukrainas

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Pierakstīties uz RSS

Saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!

Kalendārs

aprīlis 2008
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
« Mar   Mai »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Fīdi

Citi

W3Counter Web Stats
counter
Directory of Politics Blogs

%d bloggers like this: