Džona Makkeina dīvainības

28. aprīlis, 2008 at 6:38 pēcpusdienā 5 komentāri

Džons Makkeins

Situācijā, kad ASV Demokrātu partijas iekšienē notiek sīva cīņa par Klintones vai Obamas iespējām pārstāvēt partiju prezidenta vēlēšanās, Republikāņu partijas kandidāts Džons Makkeins var turpināt mierīgi gatavoties pašām prezidenta vēlēšanām. Žurnāla Newsweek analītiķi nolēmuši parādīt saviem lasītājiem, cik reāli ir Makkeina priekšvēlēšanu solījumi.

Newsweek atzīmē, ka Makkeinam pēdējā laikā ir piemetusies “ārpolitiskā šizofrēnija” – viņa domas un idejas dalās starp neokonservatīvismu un vājprātu. 26. martā Makkeins esot uzstājies ar runu par ārpolitikas jautājumiem Losandželosā un esot izteicis tik radikālas idejas, kādas nav dzirdētas pēdējo 25 gadu laikā. Šajā runā Makkeins ir aicinājis izslēgt Krieviju no G8, vienlaikus paplašinot G8 ar Indiju un Brazīliju, taču apzināti neesot runājis par Ķīnas iekļaušanos G8 klubā.

Makkeina prāt, ASV ir jāizbeidz dialogi ar Krieviju un Ķīnu, tā vietā ir jāpieturās pie šīm lielvalstīm naidīga attiecību modeļa. šī ir atkāpe no tās politikas, kuru jau gadu desmitiem piekopj ASV prezidenti, neatkarīgi no partejiskās piederības. Tā ir arī atkāpe no Krievijas un Ķīnas centieniem integrēt tās rietumu pasaules politiskajā realitātē. Makkeins piedāvā novērsties no vairuma Eiropas un Āzijas valstīm, kuras Vašingtonas darbības varētu novērtēt kā jauna aukstā kara izraisīšanu.

Newsweek novērtē, ka šie Makkeina izteikumi liecina ne tikai par kara pieteikumu Ķīnai un Krievijai, bet arī nostāda ASV pilnīgā opozīcijā nedemokrātiskajām valstīm.

Tālāk Makkeins piedāvā izveidot Demokrātisko valstu līgu, kurai būtu jādara apmēram tas pats, ko šobrīd dara ANO, tikai ar to atšķirību, ka tajā būtu pārstāvētas tikai demokrātiskas valstis. Un šo pieņēmumu raksta autori nosauc par stratēģiski nepamatotu. Kur ir kāds izdevīgums no divu lielvalstu savstarpēja naida? Kā Demokrātisko valstu līga cīniesies ar terorismu, ja tajā netiks iekļautas tādas valstis kā Jordāniaj, Maroka, Ēģipte un Singapūra? Un vispār, kāda jēga būs amerikāņu tautai (un pasaulei kopumā), ja kritīsies ASV ietekme Saūda Arābijā, kura ir galvenais ASV naftas piegādātājs, kamēr ASV ir galēji atkarīga no šī energoresursa?

Par G8 reformēšanas ideju Newsweek eksperti tāpat izsakās atturīgi. Proti, izmainīt G8 struktūru, taču nepieņemt tajā Ķīnu ir dīvaini, jo G8 tika radīts ar mērķi koordinēt savstarpējās darbības, lai risinātu pasaules ekonomikas problēmas. Ar katru dienu problēmu kļūst arvien vairāk – tirdzniecībā, ekoloģijā, finanšu sfērā – tās visas ir jārisina un būtu kļūdaini mēģināt šīs problēmas risināt bez pasaules otrās lielākās ekonomikas iesaistes.

Tas, ko Makkeins dara, viņš cenšās “salīmēt” kopā divus galvenos ārpolitiskos virzienus, kas ir aktuāli Republikāņu partijā. Newsweek gan rezumē, ka tas Makkeinam neizdosies, jo divus pilnīgi pretstatītus politisko virzienu uzskatus nevar apvienot, bet, ja Makkeins pacentīsies kārtīgi to tomēr izdarīt, tad tas novedīs tikai pie iekšējiem konfliktiem ASV un beigās izvērsīsies par kārtējo katastrofu amerikai, kā jau tas reiz izrādījās ar pašreizējā prezidenta Buša pirmo pilnvaru termiņu.

Bilde no Samuel J. Scott

Advertisements

Entry filed under: ASV. Tags: , , , .

Ukraiņu attieksme pret ES – vairāk pozitīva Kremļa kadru rotācija – kas vadīs “Gazprom”?

5 komentāri Add your own

 • 1. Valdis  |  28. aprīlis, 2008 plkst. 7:44 pēcpusdienā

  2005. gada 30. maijā Toms Lantos pēc Mihaila Hodorkovska tiesas pateica, ka viņš un arī viņa biedrs Makkeins Krieviju negrib redzēt G8.

 • 2. Māris  |  28. aprīlis, 2008 plkst. 7:47 pēcpusdienā

  Makkeina nostāja par Krieviju G8 ir jau sen zināma, tā ir viena no lietām, ar ko viņš regulāri, senators būdams ir nodarbojies.
  Tagad interesantākais ir sagaidīt iespējamus Krievijas komentārus par šo.

 • 3. Atis  |  29. aprīlis, 2008 plkst. 8:56 priekšpusdienā

  Arābi ar čavezu varēs izveidot nedemokrātisko valstu līgu un par nedemokrātiskām cenām demokrātiem pārdot naftu un dabasgāzi (laikam Norvēģija un dažas Āfrikas valstis ir vienīgās demokrātijas ar naftu).

 • 4. peecha  |  29. aprīlis, 2008 plkst. 9:36 priekšpusdienā

  Ceru, ka viņu neievēlēs.

 • 5. Māris  |  29. aprīlis, 2008 plkst. 1:51 pēcpusdienā

  Nevar šobrīd arī spriest par viņa politisko nostādņu atbalstu amerikāņu pusē. Viņš tomēr izgāja vairāk uz to, ka pārējie republikāņu kandidāti bija diezgan bāli. Bet ja Makkeinu ievēlētu, arī tad diez vai kaut kas no šeit minētā notiktu, Baltais nams tomēr nav viens prezidents, tur ir daudz citu cilvēku un citu interešu.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Pierakstīties uz RSS

Saņem jaunākos rakstus savā e-pastā!

Kalendārs

aprīlis 2008
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
« Mar   Mai »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Fīdi

Citi

W3Counter Web Stats
counter
Directory of Politics Blogs

%d bloggers like this: